ali ihsan bayır
Makaleler
hizmetlerimiz ali ihsan bayır hakkında
Hoşgeldiniz,

Giriş
Şimdi Üye Ol!

Ana Sayfa
Hizmetlerimiz
Eğitimlerimiz
Danışma Formu
Bültenler
Yazarlar
Makaleler
Duyurular
Linkler
Pratik Bilgiler
İndirilebilir Dosyalar
İletişimÇevre Muhasebesi..!
Hüseyin KAYA
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Yayın Tarihi: 11.12.2006 11:36:37


17.DÜNYA MUHASEBE KONGRESİ’NİN ARDINDAN..!

Kongrenin son günü 16 Kasım’da bana göre çok önemli olan ‘’Çevre Muhasebesi’’ işlendi.

Oturumun başkanı Allen BLEWITT (Tescilli Sertifikalı Muhasebeciler Birliği-Birleşik Krallık),Dr.Chrıstıne JASCH (ıöw Direktörü AVUSTURYA),Prof.TAKESHI MIZUGUCHI (Japonya), Tarcısıo ALVAREZ-RIVERO (Birleşmiş Milletler A.B.D) ve Prof.Roger BURRITT (Ticaret Fakültesi Muhasebe Profesörü AVUSTRALYA) olmak üzere üst düzey bir katılım söz konusuydu.

Başkan ALLEN açılış konuşmasında çevre muhasebesinin önemi üzerinde durarak,şu an gelişmiş ülkelerde uygulanan bu sistemin ileride Birleşmiş Milletler vasıtasıyla yaygınlaşacağından bahsetti.

Daha sonra Dr.CHRISTINE 2005 ve sonrası sermaye piyasalarına kote olan firmaların çevreye önem vermek zorunda olduklarını belirterek,’’EM’’ ‘nın önem kazandığından bahsetti.

‘’EM’’ ‘yı kısaca açıklarsak Çevre Yönetim Muhasebesi anlamına gelmektedir.

Sayın CHRISTINE büyük şirketlerde bilançoların genelde iyi olduğunu ancak,maliyet muhasebesinin zayıf olduğundan söz etti.

Çevre Muhasebesini uygulamayan firmaların ne kadar kaybettiğini İFAC’ın 2005 yılında araştırıp yayınladığını belirtti.

Kendi araştırmalarına göre firmaların şu alanlarda ciddi kayıplar yaşadığından bahsetti.

a)   Enerji,su ve atıklar.
b)   Firelerin yüksekliği.
c)   İşletme malzemelerindeki kayıplar olmak üzere.

Çevre Muhasebesine açısından maliyet yapısına bakacak olursak;

a)   Ürün olmayan malzemelerin maliyeti.
b)   Atıkların maliyeti.
c)   Zaman ve danışman maliyetleri.
d)   Atıklardan dolayı yenen cezalar.
e)   Arge maliyeti.
f)  Arıtma maliyeti.
g)   En önemlisi de malzeme kaybı.

Çevre Muhasebesi anlamında Avustralya ve Kostarika’da yapılan araştırmalarda ciddi kayıplar yaşandığı gözlenmiş olup,Kostarika’da bir firmada %63 ‘e varan kayıplar yaşandığı belirtilmiştir.

Çevreye bir şekilde atılan malzemenin üç tür maliyeti olduğundan bahseden Dr.CHRISTINE BUNLARI ŞÖYLE AÇIKLAMIŞTIR.

a) Satın alma maliyeti.
b) Üretim maliyeti.
c) Atma maliyeti olmak üzere
.

Tabi Çevre Muhasebesini uygulamak için Kalite Yöneticisi,İşletme Yöneticisi ve Muhasebe Yöneticisinin entegre şekilde çalışması gerekiyor.

Ayrıca ISO 14001 dediğimiz ‘’Çevre Yönetim Sistemi Standardı’nın ‘’firmada uygulanması gerekiyor.

Bu konuda en büyük sıkıntı yasaların yetersiz olması ve bireylerin çevreye yeterince değer vermemesinden kaynaklanıyor.Maliyet muhasebesi çerçevesinde yürütüldüğü için de öncelikle malzeme sarflarını ilgilendiriyor. Dr.CHRISTINE ‘’çevreye önem vermeyen kuruluşların karlarını arttırmada sıkıntı yaşayacağını belirterek,ahlaki yönden de rahat olmak için çevreyi kirletmeyelim’’ dedi.

Çevreyi korumanın küresel ısınmayı engellediğinden bahseden Dr.CHRISTINE bunun da karbon emisyonunu azalttığından söz etti.

Bugün Dünya’da en çok karbondioksit çeken yerler okyanuslar ve ormanlardır.Öyleyse Çevre Muhasebesi çerçevesinde derelerimizi,çaylarımızı,denizlerimizi kirletmememiz ve ağaç sevgisini çocuklarımıza aşılamamız gerekmektedir.

Daha sonra Japon TAKESHI söz alarak Japonya’da 2004 yılından itibaren Çevre Muhasebesinin uygulandığından bahsederek,şu iki konunun bu çerçevede yapılması gerektiğinden söz etti.

a)   Malzeme akım muhasebesi.
b)   Sera Gazı Emisyonunun olumsuz etkisi olmak üzere
.

Maliyet Muhasebesi içinde malzeme merkezi oluşturup,verimsiz malzeme kullanımının önlenmesi gerektiğinden bahsetti.Böylelikle firmanın aynı zamanda çevreyi kirletmediğinden bahseden Prof.TAKESHI Japonya’da 2004 yılında ‘’Çevre Muhasebesi Standardı ‘’getirdiklerinden gururla anlattı.

Bu konuda Microsoft 2004 yılında çevre muhasebesi programı yapıp Japon firmalarına ücretsiz dağıtmış.

Birleşmiş Milletler’in bu konuyla ilgili olarak ‘’Sorumlu Yatırım Tebliği’’olduğundan söz eden Prof.TAKESHI şu ana kadar 5 Trilyon dolar civarında bir fonun onaylandığını,2006 yılı içinde 2100 firma için 31,5 trilyon dolarlık bir fona ihtiyaç duyulduğundan bahsetti.

‘’Japonya’da sera gazının emisyon etkisinin sürekli raporlanmasını Japon Sanayi Bakanlığı’nın takip ettiğini anlatan Prof.TAKESHI ,atık konusunda da sıfır atık olabiliyor ‘’dedi

Diğer iki konuşmacı sayın TARCISIO ve Sayın ROGER’de benzer açıklamalarda bulundular.

Kapanış konuşmalarında  İngiltere’den Lady BARBARA müthiş bir konuşma yaptı.İngiltere’de bir firma sahibi olan sayın BARBARA ‘’RAHAT UYUMAK İSTİYORSANIZ MUTLAKA KALİTELİ BİR MUHASEBECİYLE ÇALIŞMASINIZ ‘’dedi.

Ayrıca ‘’çocuklarınızın ileride sıkıntı çekmesini istemiyorsanız ve ya şirketinizi sağlıklı yürütmesini istiyorsanız hangi fakülteyi bitirirse bitirsin mutlaka EN AZ 3 YIL (!) PROFESYONEL MUHASEBE EĞİTİMİ alması gerektiğinden’’ bahsetti.

Aynı zamanda bir avukat olan sayın BARBARA’nın konuşması salondan takdir ve alkış aldı.

Böylece 6 günlük yazı dizimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Muhasebe Olimpiyatı’ndan izlenimlerimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğumu belirterek saygılar sunuyorum.

Bu Makaleye Yorum Ekle.. Yazara Mesaj Gönder..
Yorumlar
Kayıt Bulunamadı

Muhasebe
hiç bu kadar
kolay ve kapsamlı
olmadı..

PatroFİN, işletmelerin ön muhasebe ihtiyaçlarını profesyonel düzeyde karşılamak için geliştirilmiş özel bir yazılımdır.

İşletmelerin faaliyetlerini Tekdüzen Hesap Planı düzeyinde, anlık ve entegre bir yapı içinde, otomatik olarak muhasebeleştirebilen bir yazılım teknolojisi barındır.

Kullanıcının en az zamanda ve en az işlemle veri girişi sağlanarak, verilerin sistem tarafından muhasebeleştirilmesi gerçekleştirilmiştir.

Servis Olarak Sunulan Yazılım (SaaS - Software as a Service) modeli ile PatroFİN, işletmelerin ön muhasebe sorunlarını en az maliyetle çözer.

PatroFİN temel düzeyde muhasebe bilgisine sahip kullanıcıya ileri düzeyde muhasebe kayıt sistemi ve raporlama imkanı sunar.

Bütünleşik yapısıyla cari, fatura, dövizli işlemler, çek/senet, stok takibi, maliyetlendirme, imalat muhasebesi, raporlama gibi karmaşık ihtiyaçları ek bir çaba gerektirmeden çözüme kavuşturur.

www.patrofin.comYasal Uyarı
Bu sayfayı arkadaşıma tavsiye et ! Bu sayfayı gönder! Sık kullanılanlara ekle Sık kullanılanlara ekle! Açılış Sayfam Yap Açılış sayfam yap!

Yukarı

Destek: Engin Mutlu

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!